FAQ

1. Kolik mě to bude stát?
> Celková částka se většinou odvíjí především od druhu zakázky (ilustrace, komiks, storyboardy, …), termínů dokončení, složitosti a v neposlední řadě také účelu použití. Příklad: Jinak bude naceněna licence obrazu, který si necháte na zakázku vytvořit jako dekoraci do interiéru soukromě a jinak bude nacaněna práce pro komerční využití reklamy např. na billboardech celorepublikově.

2. Kdy to dostanu?
> „Rome wasn’t built in a day.“ Toto je velmi individuální. Záleží na složitosti zakázky. Samozřejmě je to na dohodě se zadavatelem, kdy se snažím co nejvíce vyhovět případným deadlinům. Ne však vždy jsou časové představy zákazníka zcela reálné.

3. Jak probíhá zakázka?
> Konzultace problému > Sepsání smlouvy > Brainstorming a skici > Zpětná vzaba > Tvorba > Náhledy a připomínky > Poslání podkladů

4. Platím něco za konzultaci?
> U mě nikdy.

5. Jak mám komunikovat?
> Preferuji hovor nebo videohovor po Skypu. Nicméně mobilem, e-mailem nebo facebookem také nic nezkazíte… je to na Vás, ale co je psáno to je dáno. Upřednostňuji e-mail pro sepsání požadavků, představ nebo případných připomínek. Pro interaktivní domluvu je pak lepší např. Skype nebo telefon.

6. Jaké techniky používáš?
> Používám z půlky tradiční techniky – kresba na papír (tuš, Copic markery, v poslední době hodně i samotná tužka) a z poloviny digitální kolorování a úpravy v počítači. To se děje, po skenování, v grafickém programu Adobe PhotoShop. Když si to povaha vizuálu vyžaduje, tvořím celé obrázky rovnou digitálně v počítači a tradičních technik se ani nedotknu.

7. V jaké podobě dostanu podklady pro tisk?
> V drtivé většině dodávám podklady v elektronické podobě v požadovaných formátech. Nicméně nepracuji s křivkami, a proto ode mě dostanete vždy jen bitmapové soubory (jpg, png, tiff, …), pokud je třeba i ve vrstvách (psd) uložené a nasdílené na pro Vás vygenerovaném soukromém odkazu ve schránce Dropbox.

8. Mohu získat i původní kresbu a ostatní podklady fyzicky?
> Ano, určitě. Někteří klienti si nechávají zaslat i originální kresbu na papíře (většinou formát A3).

9. Jsem připraven začít. Co mám udělat?
> Stačí mě kontaktovat