5 tipů jak oslovit agenturu a nezapadnout
Možná jste jako freelancer v minulosti oslovovali se svým portfoliem a vyšperkovaným životopisem nějakou reklamní agenturu či grafické studio, ale nedostalo se vám odpovědi, natož práce. Možná vaše portfolio nebylo ještě dostatečně zajímavé, nebo jste možná nezvolili nejvhodnější postup. Mrkněte na pár tipů, které by vám mohly pomoci.
„Pokud CV, tak přehledné a stručné. Většina art directorů ho stejně nečte. Důležité je portfolio!“
NA ÚVOD
Do e-mailové schránky našeho ilustrátorského studia profiKOMIKS přistane každý týden několik nabídek na spolupráci. Pokud zrovna hledáme nového spolupracovníka, vystavíme na internet výzvu. Nových nabídek pak přijde klidně až 100. Mým úkolem je mimo jiné procházet portfolia tvůrců, kteří se k nám hlásí, a vyhodnotit, zda je pro nás dotyčný člověk přínosem nebo zda je vhodný na zakázku, na kterou zrovna někoho hledáme. Za poslední dva roky jsem prohlédl možná kolem 500 portfolií. Troufám si říct, že vím, jak správně oslovit a nezapadnout.
Počítejte s tím, že budete muset zaujmout velice rychle. Čas jsou peníze a v našem oboru to platí dvojnásob. Lidé z agentur mají každý den spoustu práce se samotnými zakázkami, natož aby svůj čas ztráceli sáhodlouhým prokousáváním se e-maily žadatelů o práci. Pokusím se shrnout do následujících tipů, jak co nejlépe oslovit agenturu a zvýšit si tím své šance.
1. ZAPOMEŇTE NA ŽIVOTOPIS
Připojit životopis (CV neboli tzv. „sívíčko“) k vašemu e-mailu nemusí být nutně minusem, ale popravdě většina z nás creative nebo art directorů do něj nahlížíme čistě pro doplnění, pokud jste nás už zaujali svým portfoliem. Lepší alternativou je vložit odkaz na váš LinkedIn profil. V jiných oborech je vymazlené CV s vaším vzděláním a předchozími pozicemi možná důležité, ale pokud jste freelancer v kreativním oboru, každého zajímá především to, co umíte!
2. STRUČNÝ A OSOBNÍ E-MAIL
Jedna z věcí, na kterou nebude čas, je čtení vašich životních příběhů. Skutečně, buďte struční. Deset řádků textu i s pozdravem může být až moc. Pokud píšete art directorovi, tak věřte, že má hodně práce ohledně svých projektů a nemá prostor zabývat se dlouhými odstavci o tom, co máte rádi a že jste od malička dělávali babičkám k narozeninám obrázky (ano, i to jsem četl). Probůh, jen to ne! Vhodnější alternativou je pro vás sepsat stručný a především osobní cover mail. Co mám na mysli slovem osobní? Nerozesílejte e-maily hromadně. Hlavně nepište jeden e-mail, do jehož kopie vložíte všechny kontakty z různých agentur, které jste našli. Svou zprávu personalizujte. Napište, proč chcete s danou agenturou spolupracovat. Co se vám na ní líbí, co jí dokážete nabídnout a vychvalte i konkrétní zakázky, které máte za sebou.
3. SESTAVTE SPRÁVNĚ PORTFOLIO
Alfou a omegou žádosti o práci je vaše portfolio a jeho kvalita. Nevkládejte do něj práce z vašich začátků. Nevkládejte ani žádná starší-horší díla, ke kterým máte sentimentální vztah. Vaše portfolio udělejte stručně a opakuji, vložte do něj pouze nejlepší práce. Slovem „stručně“ myslím skutečně stručně. Člověk, který bude vaše portfolio posuzovat, mu věnuje jen několik vteřin a to nepřeháním. Velice rychle dokážeme svým zkušeným okem rozeznat kvalitu, úroveň nebo potenciál. Portfolio připojujte jako PDF soubor. Portfolio může nést různé druhy vaší tvorby, avšak udělejte jednoduchý layout a maximálně 10 stran ukázek. Specializujete-li se na jednu oblast, pošlete max 15 nejlepších ukázek.
RELEVANTNÍ UKÁZKY
Zároveň vkládejte pouze relevantní práce k tomu, co agentura produkuje. Dnes a denně otevírám e-maily plné skic, nehotových prací nebo naprosto undergroundových či silně umělecky zaměřených prací, které absolutně nekorespondují s komerční mainstreamovou tvorbou, kterou naše studio produkuje. Nemáme si pak z čeho udělat obrázek o tom, co nám uchazeč může nabídnout. Proto vybírejte práce, které svou povahou odpovídají, nebo se alespoň blíží tomu, co ta která agentura tvoří (tedy pravděpodobně komerční a užitou tvorbu).
ODKAZY
Nebojte se odkazů, kterých můžete připojit více a to nejlépe odkazy na váš web, Béhance profil nebo zkrátka jiné onlinové portfolio. Cloudové úložiště s ukázkami také není mimo, ale cloudy bývají často špatně uzpůsobené k prohlížení tvorby. Ne Úschovna nebo Letecká pošta. Ne zabalené ukázky. Prokliknout se na cizí web (často s reklamou), stáhnout, rozbalit a teprve prohlížet? Moc dlouhé a otravné. Neznechuťte svého art directora hned na začátku. Go online!
ZKUŠEBNÍ ZADÁNÍ
Pokud jste začátečník, může se vám stát, že po vás bude agentura chtít neplacené zpracování zkušebního úkolu. Důvodem může být otestování spolupráce s vámi – vaši schopnost následovat správně zadání (i někteří profesionálové jsou často nedůslední), dále to může být ozkoušení vašich komunikačních dovedností, práce na deadline atp. Dost pravděpodobně ale půjde o to, že nemáte žádné relevantní ukázky tvorby. Pokud je vaše portfolio plné osobních prací nebo příliš podivných uměleckých školních projektů, bude to váš případ. Přesně pro tyto případy máme i u nás v profiKOMIKSu přichystané zkušební zadání, které dokáže vcelku jasně a rychle rozklíčovat, zda je pro nás uchazeč zajímavý. Na důvod se určitě můžete zdvořile zeptat. Vysíláte tím zároveň signál, že nemáte problém úkol vypracovat, ale že váš čas je drahý a chcete vědět na čem jste.
4. SPRÁVNÁ KONTAKTNÍ OSOBA
Dejte si tu práci a najděte si mezi kontakty ve vaší vysněné agentuře správnou osobu, které portfolio zaslat. Jestliže zašlete portfolio na obecný e-mail „info@…“ apod., je dost pravděpodobné, že skončíte v koši. Zvláště u větší agentury, na jejíž podobné adresy chodí poptávky a spousta dalších dotazů. Váš e-mail se musí dostat ke správnému zaměstnanci. Pokud agentura nemá vyhrazenou e-mailovou adresu, na kterou se dají portfolia zasílat, tak miřte na art directora nebo creative directora, popř. senior grafika / designéra. U velkých agentur na kohokoli, kdo má ve funkci písmana „HR“ („ejčár“ tedy human resources – zabývá se personalistikou).
5. DÁT O SOBĚ VĚDĚT
Jestliže nedostanete odpověď do 30 dní, je naprosto v pořádku připomenout se dalším e-mailem. Pokud ani na ten nedostanete odpověď, pravděpodobně nejste pro agenturu zajímavým kandidátem a na odpovídání mohou být zkrátka… příliš busy.
Trochu kontroverzním tipem může být telefonát na kontaktní osobu spolu se zasláním e-mailu. Pokud nechcete, aby váš e-mail zapadl a máte možnost sehnat telefonní kontakt přímo na člověka, kterému e-mail plánujete zasílat, můžete se ujistit, že si ho v agentuře skutečně někdo otevře. Nejlepší je poslat e-mail, počkat např. hodinu, pak zavolat a velice stručně dát vědět o vašem e-mailu a zda by se na něj dotyčný nepodíval. Když nahodíte i příjemný tón, tak dosáhnete, že si vás i snáze zapamatují. Na druhou stranu, jak jsem již uvedl, tito lidé nemají čas se s některými věcmi dlouze zabývat a váš telefonát nemusí být během časově náročného dnu vnímán pozitivně. Zkoušejte třeba úterý – úkoly nahromaděné přes víkend jsou v pondělí vyřízené a lidé nejsou ještě unavení, ani nečekají na víkend.
NA ZÁVĚR
I když jste pro agenturu zajímaví, může se stát, že se dlouhou dobu neobjeví zakázka, na které můžete začít. Proto vydržte. Vztah budovaný s agenturou bývá dlouhodobá záležitost. Další vývoj se případ od případu odlišuje. Někdy si vás z agentury pozvou na pohovor, někdy na pivo (jako to občas děláme my 🙂 ), někdy možná proběhne Skype. Jindy se můžete rovnou pustit do práce. Pak je na vás, abyste hned u první zakázky klienta nezklamali. Pokud vám to časové možnosti dovolí, předčete jeho očekávání. Pořádně si přečtěte zadání. Určitě to vašemu prvnímu dojmu neuškodí.
Jak začít?
- Sestavte si stručné portfolio z těch nejlepších ukázek.
- Rozešlete e-mail s připojeným portfoliem na příslušné předem vytipované adresy.
- Dejte si záležet na první zakázce. Jinak řečeno, nepodělejte to hned napoprvé!
Tyto články by vás mohly také zajímat
6 tipů jak najíst svou specializaci
Buďte ideální spolupracovník díky 3 zásadám
Jak se posunout zase o krok dál?
Zálohy aneb zadarmo ani kuře nehrabe
Zlepšete ergonomii pracovního prostoru a tím i svoje zdraví
Vše co v mých článcích popisuji je založeno na mé několikaleté osobní zkušenosti a rozhovorech s kolegy z oboru. Netvrdím, že vše co zde píši, je obecně platné a dá se tak uplatnit na fungování kohokoli.