Co dělat v době krize, v karanténě?

Objevila se mi řada dotazů co dělat v době krize, v karanténě 😷 Sepsal jsem své myšlenky do tohoto článku a doplnil relevantní videa od Kreativní Kreatury. Věřím, že všechna tahle sdílení podnikatelských chytro-know-how triků fakt může řadě lidem, co se dostali do problémů pomoct!

Držme si palce! 🍀

 


 

Pořádně a zhluboka se nadechni. Načerpej trochu klidu. Uvědom si, jak skvělé je být naživu ve 21. století. Nepanikař. Tohle zvládneme!

Potřebuješ klid. Já vím, je to těžké v téhle době nejisté budoucnosti. Vše se v posledních týdnech změnilo tak rychle. Nejen běžné fungování světa kolem nás, ale také naše práce. Potřebujeme klid. Ten nám pomůže a umožní nám smysluplné plánování.

Osobně mám zatím rozjetých projektů poměrně dost, ale uvidíme, co bude za dva až tři měsíce. A co ty? Jsi jeden z těch (mnoha), kterým se rapidně propadly poptávky a některé projekty byly předčasně zastavené nebo odložené? Máš tedy více času než obvykle. Někteří se na dobu karantény zavřeli a zakotvili u Netflixu nebo u online videoher. Bytostně ale věřím tomu, že bychom měli právě teď zabrat o to víc (a dohnat svými přesčasy drahé polovičky k slzám)! A ti, co nezaberou teď, na to můžou v dlouhodobém důsledku doplatit.

Spousta lidí se začíná chytat buzzwordů, jako je práce na dálku, videokomunikace, online kurzy a školení. Jo, v kontextu nadcházející doby to asi dává smysl. Ale dává to smysl tobě? Neutápěj energii, která vede mimo tvůj směr. Tedy pokud ho nechceš nebo nemusíš změnit. V opravdu kritické chvíli je lepší uhnout z cesty než nemít příjem pro rodinu, a nebo začít jako talentovaný kreativec rozvážet jídlo. (Ne, že by to nebyl super přivýdělek.) Raději popros o odložení nájmu o dva měsíce (k tomuto bude teď větší benevolence nejen u bydlení), než abys hned vymýšlel, že musíš položit svou živnost.

Pojďme začít některými tipy, které sám praktikuji:

 

Začni myslet bez omezení

Začni třeba jednoduchou otázkou. Co mohu udělat pro to, abych v současné době zdvojnásobil své příjmy? Je to úprava služby, produkt, inovace, webinář, marketing, networking? Dej dohromady 20 konkrétních možností. U čísla 10 už to bude bolet. Ale když dáš dohromady všech 20, máš o zábavu postaráno! Jsi tvůrce. Jsi kreativní. Neříkej, že nic nevymyslíš.

 

Mít polštář. Ten finanční

To, co dodává klid mojí duši, je finanční rezerva. To jistě slýcháváš hodně často. Jako freelancer bys měl mít likvidní rezervu alespoň 6 měsíců průměrných výdajů. Pokud máš víc zdrojů, určitě to dodá víc klidu. Smiř se ale s tím, že rezerva je palivo, a to bude nutné časem doplnit. Proto je třeba už teď řešit, kde rezervu budeš v následujících měsících doplňovat, abys nevyschnul příliš rychle.

 

➡️ Pokračovat ve čtení článku ⬅️

 

Tento článek můžete najít také v kompilaci mnoha hutných tipů od předních českých freelance profesionálů na blogu Na volné noze zde https://lnkd.in/eEND7Cg DOPORUČUJU❗️