Ilustrace a komiks | Michael Petrus

O tom, jak ilustrátor ke kreativnímu moderování přišel

Už delší dobu se zajímám o to, jak fungují tvůrci z jiných kreativní profesí, než je zrovna ta moje, ilustrátorská. Možná i proto se začaly formovat všechny moje vzdělávací aktivity, kterými se snažím kreativcům předávat to nejlepší, co zjistím, že funguje všemožným tvůrcům napříč kreativním podnikáním. Proto jsem byl rád, že jsem v létě mohl přijmout nabídku Roberta Vlacha, zakladatele portálu Na volné noze a ujmout se moderování rozhovorů s kreativci pro portálový YouTube kanál.

Robert za mnou přišel s tím, že chce sérii dělat a že jsem první, který ho napadl jako vhodný člověk na moderování. Když jsem se Roberta ptal proč zrovna já, odpověď byla celkem jasná. Tvořím si přehled o kreativním oboru za hranice mé ilustrace a komiksu. Zabývám se mentoringem kreativců, znám tak jejich problémy, výzvy a otázky, které řeší. No a v neposlední řadě mám zkušenosti s mluvením a vystupováním před kamerou, díky svému pořadu Kreativní Kreatury. „No tak fajn, já to beru!“

SÉRIE ROZHOVORŮ S KREATIVCI (fotograf Honza Březina, komiksový autor Petr Kopl, vidokouzelník Michal Orsava, logotvůrce Tomáš Vachuda, fotograf Vojta Hurych)

Ano. Jsem zvyklý mluvit jak na přednáškách, svých workshopech, v rozhovorech, před kamerou v Kreaturách a vyzkoušel jsem si i párkrát mluvit do televize (mimochodem jeden z nejvíce stresujících okamžiků vůbec). I tak pro mě role moderátora byla zcela nová a zatraceně daleko od toho, když jsem jako ilustrátor a komiksový kreslíř před 11 lety v oboru začínal. I tak se stále držím na kreativním poli ve všech svých aktivitách, které bych nikdy nečekal, že rozjedu… A popravdě? Užil jsem si to!

Byl jsem na začátku hodně nervózní. Přece jen je to úplně jiné, než když se soustředíte pouze na své myšlenky, které chcete nějak srozumitelně předat. Musel jsem upnout koncentraci na to, co říká můj host, abych na něj dokázal smysluplně reagovat. Také bylo třeba dávat pozor na otázky, které jsem měl připravené a logicky navazovat nebo otázku přeskočit ve chvíli, kdy na ni host předčasně odpověděl nebo se hodilo ji v nějakém dramatičtějším záměru použít později. Bez nápovědy v mém iPadu by to asi nešlo. Po prvních otázkách u prvního hosta, Tomáše Vachudy, se to ale nějak zlomilo a vlastně jsem si to celkem užil. Bavilo mě poslouchat jak kreativní podnikání pojímají ostatní.

Celý formát je podobný tomu, jak probíhají rozhovory Na volné noze už roky – dvě židličky a dva lidé naproti sobě, kteří si povídají. Kdyby bylo jen po mém, asi bych udělal formát trochu jiný, ale musím se přiznat, že jsem byl rád, že celou produkci nemusím řešit. Zajištění techniky, světla, prostorů a celková organizace, včetně postprodukce a postování finalizovaných videí na sociální sítě. Uff. Toho mám až až s Kreaturami. Za to dík Robertovi a Danu Šáchovi.

Měl bych také zmínit super plac, na kterém jsme natáčeli. Bylo to kavárna v Imaginatoriu od The Room, tedy místo únikových her, které provozuje Mirek Jiřík. To, že jsme jeden takový tríček procházení zrcadlem využili v každém díle, jste si už asi všimli. 😉

Dobrá příprava udělala nejspíš značný kus práce a bylo fajn slyšet od hostů, že konečně dostali neotřepané otázky. Ohledně podnikání mě zajímá skládání příjmů z různých činností a z té tvůrčí především kreativní proces. Mimochodem příprava byla založená na důkladném průzkumu aktivit o daném hostovi (některé znám dlouho osobně, o jiných jsem si potřeboval nastudovat více), zaslání mu okruhů otázek a poprosit ho, zda má ještě nějaké nápady, o čem by chtěl mluvit. I tak nic nebylo připravené, aby byl rozhovor co nejautentičtější.

V sérii budeme začátkem roku 2019 určitě pokračovat. Takže pokud máte tip na další kreativní hosty, neváhejte se mi ozvat na hello(at)michaelpetrus.com! Už teď se těším se o jakých profesích se toho zase dozvím víc.

 

KREATIVNÍ KREATURY

 

>> PŘEDNÁŠKY A DALŠÍ ROZHOVORY SE MNOU https://www.michaelpetrus.com/bio/