Jak vysvětlit své babičce čímže se to na těch internetech živíte?

Je to takové klišé. Pracujete-li s grafikou, možná nebude ani snadné babičce vysvětlit, jak vás ty vaše obrázky živí. Pokud jste narození ve stejném roce jako já nebo dříve, je dost pravděpodobné, že vaše babička ani moc netuší, jakže ty internety vlastně fungují. V horším případě má z těch internetů strach. Věřím, že řada z vás byla postavena před ten přenáročný úkol vysvětlit vlastní babičce čím se živíte a jak to, že jste díky internetu schopni vydělávat peníze.

Víte, já vlastně nemám návod  o našich babičkách a vydělávání peněz na netu. Nicméně mám tip, který by vám mohl být užitečný a mohl by zafungovat i na babču. Doporučil bych vytvořit si tzv. „elevator pitch“. EP je vlastně takový jednoduchý, stručný a ideálně nezapomenutelný souhrn toho, kdo jste, čím se živíte, jaký je váš produkt / služba nebo jaký je příběh vašeho podnikání. Když se toto nabiflujete, nebudete muset pokaždé hledat vhodná slova, neřeknete pokaždé něco jiného, na nic nezapomenete. Délka EP se může různit, ale já doporučuji, aby se vám vešel do 30 sekund až 1 minuty.

Tento souhrn se vám bude hodit v případech, kdy se seznamujete s potenciálními klienty, novými spolupracovníky, vysvětlujete svým známým co vás živí nebo děláte jiný networking. Co že je to „networking“? O tom zas někdy jindy v některým z dalších článků.

 

„Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.”

– Albert Einstein

 

Někteří freelanceři si také vytvářejí i dvě nebo tři verze elevator pitche, podle toho s kým nebo u jaké příležitosti s někým mluví. Pro některé lidi, kteří rozumí vašemu oboru, můžete použít výstižnější termíny nebo jít více do hloubky. K jiným ze zcela jiného segmentu pak musíte přistupovat i v terminologii často odlišně a rychle je seznámit s tím jak vůbec člověk vašeho zaměření pracuje.

 

Můj běžný elevator pitch:

„Jsem komiksový ilustrátor s 10 letou praxí. Založil jsem ilustrátorské studio, se kterým pomáháme vyprávět příběhy produktů, služeb nebo brandů skrze komiksy, ilustrace a animace v jejich marketingových kampaních, na ilustrovaných webech nebo např. v tisku. Mimo to jsem také spoluzakladatelem výtvarně-technologického startupu pro tvorbu a distribuci digitálních komiksů“

Ve svém EP dávám informaci o tom co dělám, jak dlouho to dělám, k čemu to slouží a jak tím pomáhám svým klientům. Na konci ještě zmiňuji soudobou cool formu, kterou můžeme začít.

 

Jako Kreativní mentor:

„Jako Kreativní mentor pomáhám tvůrcům nakopnout jejich kreativní byznys a kariéru. Díky své desetileté praxi jako ilustrátor i jako kreativní ředitel, znám obě strany barikády. Pomáhám především v hledání své pozice na trhu a v tvorbě, plus jak se rozvíjet dál. Mám znalosti v sebepropagace, cenotvorobě nebo produktivitě tvůrčí práce. S některými tvůrci odstraňujeme kreativní bloky a podnikáme kroky k posunutí jejich podnikání zase o kus dál. Pro většinu to znamená více peněz, více motivace chuti do práce a v neposlední řadě více volného času“

V tomto EP říkám jasně komu pomáhám, namátkou v jakých oblastech a co to pro mé klienty má v důsledku za reálný význam.

 

EP pro mou babičku:

„Živím se kreslením za peníze.“

Je to srozumitelné, představitelné a vím, že zabředávat do větší hloubky nemá smysl. Babička je spokojená. Maximálně můžu přidat, že si mě klienti hledají na internetu, kde mám svou vizitku 🙂

 

VOLTE VHODNÁ SLOVA

Vždy mějte na paměti s kým mluvíte a jaký má váš protějšek background. Tomu pak přizpůsobujte slova a hloubku své souhrnné prezentace. Protože i když může být váš konverzační partner skvělý v prodeji, dejme tomu, realit, nemusí rozumět vašemu oboru a tudíž i tomu jak mu můžete být nápomocní a tedy kde s ním případně navázat spolupráci.

 

TIP: Dobrý tip je také mít přípravený EP pro některý ze svých projektů.

 

No a podobné je to s vaší babičkou. Když to dokážete shrnout stručně,  jednoduše a tím to vysvětlit každému… včetně vaší babičky… jsou to jen plusové body pro vás. Můžete jít i minimalistickou cestou a vyšperkovat si svůj elevator pitch tak, aby vám pro všechny stačila pouze jedna výstižná a polopatická verze. Buďte si ale jistí, že svůj EP můžete ladit i několik let. Především pokud se vaše aktivity časem proměňují. To není nedostatek. Buďte aktuální svým webem, svou vizitkou i svým EP.

 

Jak začít?

  1. Urovnejte si myšlenky a sepište si v bodech čím se zabýváte, co je vaší specializací a především jak a čím pomáháte svým klientům.
  2. Tuto osnovu se pokuste vměstnat do maximálně 1 minuty, která má hlavu a patu.
  3. Otestujte svůj EP na někom novém a zeptejte se, zda má představu o tom co děláte. Pokud to nebude fungovat, začněte znovu a lépe!

 

Chcete-li se dozvědět víc o tom jak podnikat v kreativním oboru, zkuste mrknout na pár článků z mého blogu:

 

Pár dalších informací získáte také z následujících videí:

 

Pokud se vám některé z článků líbí a měli byste dojem, že by mohly pomoci i některým z vašich kamarádů či kolegů, neváhejte tyto mé zkušenosti sdílet (např. pomocí ikon níže). Také se můžete přihlásit k odběru článků přes RSS feed do Vaší čtečky / Feedly účtu nebo odebírat novinky prostřednictvím e-mailu.

 

newsletter