Má pro ilustrátora význam Instagram?

instagram

instagram

Má smysl profil na Instagramu? To je otázka, na kterou ještě nemám zcela jasnou odpověď. Ale pojďme si to rozebrat…

COŽETO TEN INSTÁČ?

Instagram je sociální síť, která vznikla původně jako platforma pro prosté sdílení fotek a později i videí skrze (a původně i pro) mobilní zařízení, charakteristická svým čtvercovým formátem pro sdílený obsah. Své příznivce si, dnes už tento sociální gigant, našel především díky vychytané aplikaci s líbivými filtry a dalšími rychlými úpravami pro nahrávaný obsah. Později se na „instáči“ začaly objevovat hashtagy neboli klíčová slova (konečně jsem se naučil klávesovou zkratku pro #, je to „Alt + 35“), která uživatelům začala pomáhat hledat témata a přispěvatele odpovídají jejich zájmům. Instagram se samozřejmě vyvíjel a dnes, po odkoupení Facebookem, je z něj nejen rozsáhlá platforma pro sdílení uživatelských fotek mezi přáteli, ale zároveň také velice zajímavý marketingový nástroj pro byznysy, které mají možnost zapůsobit svými vizuály a zpropagovat tak své produkty či služby. Ano, instagram je především o vizuálu. Brzo to pochopila řada firem, které můžou útočit na váš zrak. Jsou to firmy z oblastí jako je jídlo, móda, automobily, filmy, vlastně nakonec i hudba, potažmo hudebníci apod. Později se začaly objevovat drby, meme a další vizuální vtípky nebo komiksy.

 

UMĚLCI NA INSTAGRAMU

Každopádně do výše zmíněných oblastí patříme i my, umělci. Z principu věci, my produkujeme výtvarná díla, což je skvělé pro propagaci (produktu i sebe).  Jako první toho, logicky, využili fotografové, ale další výtvarníci na sebe nenechali dlouho čekat.

Nyní na Instagramu prezentují tisíce umělců nejen svou práci, ale také například originální výtvarná díla nebo tisky s odkazy pro přímý nákup na vlastním e-shopu nebo obchodu třetích stran jako je Society6, Artflakes, deviantART apod. Ano, odkazy, označení dalších uživatelů a hashtagy jsou pro tento, dnes už mocný, marketingový nástroj nezbytné.

Paul Shipper, instagram

Paul Shipper

 

JASNĚ, ŽE TO MÁ VÝZNAM…

Tedy… věřím, že pro nás, výtvarníky, má profil na Instagramu nějaký smysl. Bavím se samozřejmě o nás, kteří vnímáme prezentaci své práce na sociálních sítích jako důležitý nástroj sebepropagace. Jakým způsobem jej využijeme je už na každém z nás. Vyžaduje to značné úsilí, aby to člověk dělal správně. Pamatujte, že Instagram není Facebook a prosté okopírování textu z Facebookového postu nestačí. Instagram komunikuje vizuálně. Právě také proto se vyplatí na Instagram postovat spíše než exportovaný výstup samotného díla raději jeho tisk, pohled na monitor s dílem a nebo fotku, jak dílo fyzicky tvoříte.

 

ZAJÍMAVÍ ILUSTRÁTOŘI, KTERÉ SLEDUJI:

https://www.instagram.com/pixeldomestiko/
https://www.instagram.com/gmorenoillustration/
https://www.instagram.com/paulshipper/
https://www.instagram.com/drewstruzanart/
https://www.instagram.com/markomanev/

 

Já to právě testuji na tomto mém profilu >> https://instagram.com/michaelpetrus_art/. Na Instagramu jsem právě asi cca měsíc a zatím se nejedná o žádný nával followerů. Ale ony začátky jsou pomalé na každé sociální sít,i pokud si svou fanouškovskou základnu neberete s sebou z jiného zdroje. Každopádně mám ozkoušeno, že nutností jsou právě #hashtagy.

 

Nanits komiks

 

Tyto články by vás mohly také zajímat

 

Zálohy aneb zadarmo ani kuře nehrabe
Zlepšete ergonomii pracovního prostoru a tím i svoje zdraví
Sestřih záznamu z besedy „Povolání freelance ilustrátora“
ROZHOVOR: „Nikdo není dokonalý, ne?“
Case study: Poslední tanec sezony


 

Vše, co v mých článcích popisuji, je založeno na mé několikaleté osobní zkušenosti a rozhovorech s kolegy z oboru. Netvrdím, že vše, co zde píši, je obecně platné a dá se tak uplatnit na fungování kohokoli.