Na co školy nepřipraví aneb nutnost neustálého sebevzdělávání

Svůj obor jsem nestudoval. Jak podnikat a jak to dělat dobře jsem zjistil sám během dlouhých let vzletů a pádů, chyb a ponaučení. Možná patříte mezi tvůrce, kteří se živí prací na volné noze, a zjistili jste, že máte problém s managementem práce nebo s obchodními záležitostmi.  Možná o přechodu na volnou nohu teprve uvažujete a máte obavu z toho, že vás škola připravila pouze na výtvarné řemeslo, ale ne na to ostatní, co patří k uživení se jako freelancer. Nevěšte hlavu a začněte se sebevzděláváním!

„Freelancerovi nestačí být profesionálem ve svém oboru. Musí zvládat management své práce, rozumět komunikaci a obchodu, stejně jako si musí umět sehnat práci.“

 

 

NA CO ŠKOLY NEPŘIPRAVÍ

Všechno, co budete číst v následující pasáži, jsou moje vlastní zkušenosti nebo závěry nabyté komunikací s vyučujícími a studenty. Pokud byste měli snad jiné informace o vzdělávání ve výtvarných nebo vizuálně-kreativních oborech, rád se o nich dozvím a v takovém případě mě neváhejte kontaktovat.

 

Setkávám se s řadou freelancerů pracujících ve vizuálně-kreativním oboru, kteří jsou skutečně kvalitní a zkušení, co se jejich zaměření týče. Spousta z nás ilustrátorů svůj současný obor práce nestudovala, ale patří sem i ti, kteří ano. Například grafici a designéři. Při studiu dokázali kreativně a originálně zpracovávat všechna zadání a vystudovali s velkým potenciálem stát se špičkou v oboru. Ovšem nemalé procento z nich se potýká s problémy, na které je zkrátka jejich školy nepřipravily.

Tyto problémy vznikly absencí předmětů s obchodní tématikou, zaměřených na soft skills nebo na řešení nezměrných příkladů z praxe života na volné noze.  Konkrétně se u freelancerů objevují problémy s komunikací s klienty, se sebeprezentací, nepořádkem v účetnictví nebo dokumentech. Jiní zase neseženou dost zakázek nebo mají naopak problém zvládnout objem práce, který si nasmlouvali a který zároveň potřebují, aby se uživili.

 

Blížící se deadline

 

Neschopnost dostát smluveným termínům a odevzdávat práci včas je věc, kterou otestuje praxe. Praxí zjistíme, jak rychle dokážeme pracovat, jak dokážeme pracovat pod stresem a také spolehlivě otestujeme s tím spojenou disciplínu. Proto je důležité setkávat se už při studiu a později i během kariéry s lidmi z praxe, kteří mají cenné zkušenosti. Úzce s tím souvisí obchodní talent a pro koho je vůbec vhodná práce na volné noze, což popisuji v krátkém článku Je pro mě práce na volné noze vhodná?, který doporučuji přečíst.

Problémů, které nás brzdí, může být řada a my často ani nevíme, v čem je přesně chyba. V horším případě ani nevíme nebo si nechceme přiznat, že chyby děláme. V tomhle případě se jedná především o ty roztržitější z nás. Jsme kreativně založení a koncentrace často není naší nejsilnější stránkou. Ale i to se dá naučit a vytvořit si disciplínu, která je důležitá a která zmírní naši prokrastinaci. Nahradí ji zapálením, které požene naše výkony výše. Příkladů je podstatně víc.

Toto jsou hlavní problémy, jak jsem vypozoroval, které freelancery nejčastěji trápí:

  1. Efektivita využití pracovního času (téma závažnější než se může zdát)
  2. Účetnictví, smlouvy a další administrativa
  3. Umět prodat svou práci a zkušenosti
  4. Komunikace s klienty
  5. Plánování práce a time management
  6. Finanční plánování a finanční rezervy

 

Zvládnout všechna tato témata vyžaduje zkušenosti, které buď nutné naberete z vlastní praxe v průběhu let působením v oboru, anebo je chytře získáte učením se z rad od ostřílených. Já si prošel tou první dlouhou cestou, při které jsem nasekal spoustu chyb. Ale z chyb se člověk učí a já se to podruhé vždy snažil udělat lépe. Obejděte tuto variantu a zrychlete svůj kariérní růst studiem toho, co vás živí.

 

KONTINUÁLNÍ SEBEVZDĚLÁVÁNÍ

Nejprve stručně k rozdílu mezi vzděláváním a sebevzděláváním. Když to velmi zjednoduším, tak nás v začátku života vzdělávají především školy a to většinou ještě ne zcela vhodným způsobem uplatňujícím princip „tří P“ (prezentace, procvičování, produkce). „Dané informace je třeba se naučit, pak se procvičí a z těch se bude testovat.“ Toto není metodika, díky které si informace zapamatujete snadno. Snadno si člověk zapamatuje látku, která ho upřímně zajímá a kterou má sám chuť studovat. Co se vám líp učilo? Vzorečky na matematiku, nebo mechaniky hraní nové videohry? Vůbec netvrdím, že školy jsou špatné! Jsou nesmírně přínosné, ale násilím vás toho moc nenaučí. Motivace je zde extrémně důležitá. Sebevzdělávání je základ nejen pro váš profesní rozvoj, ale i pro chod s dobou.

 

„Vědomosti získané na základě donucení se neudrží na mysli.“ 

– Platón

 

Jednou z odpovědí na to, jak se neduhů a těchto nedostatků zbavit, je neustálé sebevzdělávání. Člověk se učí celý život v osobním i pracovním životě a také se neustále proměňuje. Nikdy není pozdě začít se něco učit. Stává se běžně, že člověk přijde na to, že to, co studoval, ho prostě nenaplňuje. Jeho profese ho unavuje,  nebo v té oblasti zkrátka nedokáže vydělat peníze. Je to v pořádku. Důležité ale je zjistit, v čem má člověk své přednosti, najít svůj obor a v tom se dále posouvat. O tom, jak zjistit své přednosti a vytvořit si specializaci, jsem psal např. v článku 6 tipů jak najít svou specializaci.

 

Na co školy nepřipraví umělce a další

 

Sebevzdělávání je nutností pro každého z nás. Za zmínku stojí, že sebevzdělání není důležité jen v obchodních záležitostech, ale i ve svém oboru jako takovém. Neustále se rodí další a další generace naší konkurence. Je nutné jít s dobou a neustrnout na tom, co nám fungovalo řadu let. Protože trendy a potřeby trhu se pořád mění. Příkladem na poli ilustrace může být např. čím dál větší využívání vizuálních děl k propagaci na internetu – tomu se přizpůsobuje jejich stylizace i forma prezentace. Narazil jsem na výborné „oldschoolové“ ilustrátory, vynikající v tradičních technikách, ale neschopných konkurovat mladé „digitální krvi“, která i díky zkušenosti na internetu rozumí principům, které uplatňuje pro správné a vhodné zpracování zadání pro online užití. 

 

„Pevně věřím, že sebevzdělávání je jediný druh vzdělávání, který existuje.“

– Isaac Asimov

 

Pokud se freelanceři nenaučí na potřeby trhu reagovat a kontinuálně růst spolu se svým oborem, brzy je převálcují jedinci, kteří budou používat modernější, rychlejší a efektivnější postupy nebo zkrátka budou svými lepšími znalostmi a dovednostmi adaptovaní na větší konkurenceschopnost v oboru. Zní to děsivě? Je to děsivé, ale stačí neusnout na vavřínech a přijmout fakt, že člověk se učí celý život a v profesi to není jiné.

 

APLIKACE NABITÝCH VĚDOMOSTÍ

Takže jak na to? Nasávejte informace a ty následně aplikujte. Určitě je nutné informace filtrovat, protože ne vše bude ideální pro vaši specifickou situaci. Navíc není ve vašich silách vše do svého fungování zapojit.. Je pravděpodobné, že budete spousty informací číst stále dokola. Tak trochu je to o tom, že se to člověk stejně všechno nenaučí nazpaměť. Číst znovu a znovu podobné informace vám pomůže dosáhnout stavu, kdy začnete o věcech smýšlet jinak a postupně je i aplikujete do svého každodenního života. Vědomá aplikace nabytých vědomostí je důležitou součástí. Dělejte si poznámky, ukládejte si zajímavé pasáže z blogů, abyste se k nim mohli vracet. Nebuďte jen „thinker“ (ten, co jen přemýšlí), buďte hlavně „doer“ (ten, co koná)!

 

ODBORNÁ LITERATURA A BLOGY

V knihkupectvích, e-shopech a audiotékách narazíte na nepřeberné množství odborné literatury z oblasti podnikání sepsané nejrůznějšími autory – podnikateli. Já osobně preferuji články z odborných blogů úspěšných expertů, které jsem si časem prověřil a vyhodnotil je mezi ostatními jako pro sebe dlouhodobě přínosné. Do své RSS čtečky (používám Feedly) odebírám články z desítek blogů týkající se podnikání, produktivity práce, výtvarného oboru, osobního růstu, freelancingu a dalších oblastí, o které se zajímám (zdravá výživa, IT, videohry a blogy asi tak 300+ umělců). Denně pak beru do ruky tablet a na cestách delších i kratších nebo před spaním se vzdělávám.

 

Vzdělávání

 

Výbornou záležitostí jsou kurzy, které jsou většinou definovány širším časovým horizontem a logicky i vyšší cenou, avšak dokáží jít hodně do hloubky. Dále jsou to různé přednášky, školení a workshopy (zkuste začít na portálu Naučme.se), které sází na koncentrovanou podobu informací v prezentacích a jejich případné procvičení. V neposlední řadě je to individuální poradenství profesionála z oboru, který dokáže reagovat na vaši konkrétní situaci, specifické problémy, které řešíte. Odborník zhodnotí nedostatky a navrhne jejich řešení, nebo u vás zjistí přednosti, které lze dál rozvíjet.

 

ZÁVĚREM

Informace vstřebávejte, ale nenechte se jimi vmanipulovat do pozice, kdy budete vystresovaní z toho, že ne vše plníte, jak se píše v literatuře. Všechno aplikujte podle své individuální situace a z nabytých vědomostí si tvořte vlastní postupy, které vám vyhovují.

Nikdy se nepřestávejte učit. Váš mozek vám za tenhle trénink ve stáří poděkuje. Už jen proto, že neustálé učení rapidně snižuje pravděpodobnost toho, že se jednou budete ploužit po parkovišti obchoďáku za svým panelákem a nebudete vědět kudy domů.

 

 

Jak začít?

  1. Pokuste se zhodnotit, k čemu jste si v poslední době kladli nejvíce otázek z oblasti podnikání nebo kde cítíte největší nedostatky.
  2. Udělejte si průzkum odborné literatury (ať už knih nebo internetových článků), popř. školení nebo poradenství, které vám pomůže nedostatky odstranit.
  3. Začněte s pravidelným čtením a aplikováním nabytých vědomostí do svého každodenního pracovního života.

 


Tyto články by vás mohly také zajímat

5 tipů jak oslovit agenturu a nezapadnout
Jak se posunout zase o krok dál?
Buďte ideální spolupracovník díky 3 zásadám
Zálohy aneb zadarmo ani kuře nehrabe
6 tipů jak najít svou specializaci


Vše, co v mých článcích popisuji, je založeno na mé několikaleté osobní zkušenosti a rozhovorech s kolegy z oboru. Netvrdím, že vše co zde píši, je obecně platné a dá se tak uplatnit na fungování kohokoli.