Už jste si sepsali své cíle na rok 2016?
Už jste si sepsali cíle na nový rok? Sepsali jste si vůbec někdy své cíle na další rok? Nebo alespoň na výhled následujících pěti let? Ne??? Proboha, čtěte dál a zachraňte se, dokud můžete!
„Sepsání, a tudíž i přesné definování cílů, vás nutí nad touhou po změně přemýšlet. To vede přirozeně k její realizaci“
PROČ SEPISOVAT CÍLE?
Právě teď na začátku roku je nejvhodnější doba na to dát dohromady svou vizi na celý následující rok. Cíle (v angličtině goals) jsou pro osobní i kariérní rozvoj extrémně důležité a určitě tuto metodu nepodceňujte! Odpověď na otázku, proč si cíle sepisovat, nemusí být stručná. Lidé mají různé druhy cílů, rozdílnou povahu cílů a ještě rozdílnější očekávání výsledku z jejich splnění. Cíle mohou mít menší význam než je roční vize vašeho posunu. Můžu se jednat i o kvartální, měsíční, týdenní nebo pak i denní úkoly a můžou fungovat stejně. Proč cíle sepsat a jak mohou pomoci se pokusím uspořádat do několika bodů:
- Konkrétní ujasnění a srovnání si toho co chcete
- Osobní a kariérní růst
- Způsob, jak dosáhnout změny v tom co chcete od svého života jinak než máte dnes
- Zdokonalení nebo prohloubení vašich znalostí či dovedností
- Správné sepsání a následování cílů vám může radikálně pomoci zlepšit finanční situaci
- Posilnění a upevnění vůle
- Plnění cílů motivuje k dalšímu rozvoji
Možná v hlavě máte představu o své budoucnosti. Pro mnohé je to pouze jakási představa, jakési přání. Často však nemusíte mít tuto představu čistou. Možná by se to dalo nazvat spíše sny. Sepsání, a tudíž i přesné definování cílů, vás nutí nad touhou po změně přemýšlet. Popsání vás nutí hledat řešení a dále pomáhá i celou vizi zrealizovat. Sny typu „až jednou“ se mohou stávat skutečností a docela rychle. Ve chvíli, kdy to všechno vidíte sepsané a uvědomujete si svoje priority a východiska řešení, začnou se dít věci. Cíle vám pomůžou řídit všechno co děláte včetně vašeho běžného každodenního myšlení ke kýženému výsledku.
1. JAK NA TO?
Začít je jednoduché a jediné, co na to potřebujete, je tužka a papír, popř. textový editor. Já osobně používám OneNote, ale doporučit se dá jakýkoli software, který pracuje s checklisty (Evernote, Google Keep, Trello, ToDoist atp.). Není třeba nic rozmýšlet. Vy víte co od života, od své práce nebo od svých vztahů chcete. Začněte psát bez přemýšlení a neomezujte se počtem cílů. Napište cílů co nejvíc a případně je můžete zpětně zredukovat. Rozdělte si cíle ze začátku například na osobní a pracovní. Do osobních může patřit třeba zlepšení vztahu se členem rodiny, začít s běháním, ke kterému se už tak dlouho přemlouváte. Do pracovních může patřit rozšíření portfolia, zvýšení příjmů, konečně se naučit s novým softwarem, který by vám usnadnil každodenní práci, oslovit nové klienty nebo zda konečně přejít ze zaměstnání na volnou nohu. To je na vás a na tom, co sami ve svém povolání dlouhodobě nebo aktuálně řešíte. Důležité je stanovit si cíle správně. Správně definované cíle by měly být SMART – specifické, měřitelné, ambiciózní, (avšak) realistické, termínované.
2. „SUB-CÍLE“
Lidé jsou často frustrovaní z velkých cílů, které jim trvá dlouho splnit. Abyste zůstali motivovaní, potřebujete krátkodobé cíle. Dělejte si i odrážky se „sub-cíli“ (sub-goals), které patří pod větší téma. Sub-cíle pomáhají po menších krůčcích průběžně plnit realizaci hlavního cíle a udržují tak neustále motivaci. Tak třeba to běhání. Plnění sub-cílů, jako koupit si boty, zvolit den a najít si trasu běhání, není tak náročné jako ta samotná hlavní myšlenka „začít běhat šmarjápanoneumimběhatnemambotysemlínejkudykam?“. U té práce může být vaším cílem např. o víkendu nesáhnout na žádnou práci. Možná si to nebudete moci dovolit. Možná to budou ze začátku 2 víkendy v měsíci, možná to bude platit jen pro neděli. Z cílů můžete krátkodobě slevovat, ale jen když se dlouhodobě posouváte k naplnění. Můžete také vymyslet, co je nutné změnit během pracovního týdne, abyste měli víkend nebo neděli volnou.
Cíle by také měly být měřitelné. Cíl „začnu běhat“ je nic neříkající a nemáte ho jak zhodnotit. Cíl „1. března začínám běhat“ nebo „chci uběhnout 5 km v kuse“ je už jiná. Využijte datumy, čísla. Za jak dlouho chcete čeho dosáhnout. Buďte explicitní. Např. kolik chcete vydělávat na konci roku, popř. nápady jak dosáhnout zvýšení příjmů jako sub-cíle.
3. ROZMÁCHNĚTE SE
Nejen že byste neměli šetřit s jednotlivými položkami, zde platí čím více, tím lépe, ale nebojte se ani samotné velikosti a především důležitosti svých cílů. Ve velikosti cílů byste se neměli zvlášť omezovat, byť je důležité zůstat realistický. Nerealistické cíle vás budou odrazovat a k jejich plnění nikdy nedojde – to nepomáhá ani k motivaci plnit další cíle z vašeho seznamu. Když si dáte cíl, že za měsíc chcete mít v portfoliu 10 nových kusů tvorby, na které budete pyšní, nemusí to znamenat, že jich tam na konci měsíce bude celých 10. Ovšem 7 je určitě číslo, se kterým budete spokojení. Kdybyste si na začátku dali cíl 5, také by se mohlo stát, že tam nepřibude vůbec nic.
Když se vám stane, že cíl stanovený do určitého data nesplníte, nemusíte zoufat. Pokud objektivně nebyl prostor na to zvládnout všechny cíle, které jste měli vypsané, je nutné cíl vzít a posunout ho. Dejte si však pozor na chorobné odkládání na potom – to je totiž ta nejjednodušší definice prokrastinace.
4. PRŮBĚŽNÁ KONTROLA
Zdálo by se, že po sepsání cílů jste se zostřováním své vize hotovi, ale to není všechno. Důležitou částí procesu je pravidelné procházení vašeho seznamu. Může to být jednou za měsíc, jednou za týden nebo i jednou za den. Záleží na povaze položek. To, že si cíle znovu a znovu procházíte, upevňuje vaší představu o tom, kam chcete směřovat a co pro to máte dělat. Cíle se pak stávají přirozenou součástí toho, co každý den děláte. Když budete každý týden číst, že jste chtěli přestat denně jíst čokoládu, tak vám to prostě nedá, protože byste se po nějaké době cítili hrozně sami před sebou. Druhou variantou je samozřejmě položku odstranit, ale s takovým přístupem toho moc ve svém růstu nedosáhnete.
Další věcí je odškrtávání. To je skutečně důležitý psychologický aspekt procesu, který vede k vyplavování dopaminu. Škrtání již splněných cílů je skvělý pocit, který vám říká, že vaše úsilí nese ovoce. Ten jednoduchý úkon odškrtnutí splněného cíle je prostě nenahraditelný a především motivuje k dalším výsledkům a dalšímu rozvoji.
ZÁVĚREM
Dejte sami sobě šanci rozvinou vizi svého osobního nebo kariérního růstu. Zařaďte cíle do svého života. Věřím, že to může mnohé změnit. Stejně jako to změnilo hodně u mě a dalších, kteří si dnes a denně škrtáme. Takže vám přeji hodně odškrtaných položek!
Jak začít?
- Vezměte tužku a pište. Nemáte na co čekat, co rozmýšlet. Prostě pište!
- Pravidelně své cíle procházejte.
- Po čase svoje cíle zhodnoťte.
Tyto články by vás mohly také zajímat
6 tipů jak najíst svou specializaci
Buďte ideální spolupracovník díky 3 zásadám
Jak se posunout zase o krok dál?
Zálohy aneb zadarmo ani kuře nehrabe
Zlepšete ergonomii pracovního prostoru a tím i svoje zdraví
Vše, co v mých článcích popisuji, je založeno na mé několikaleté osobní zkušenosti a rozhovorech s kolegy z oboru. Netvrdím, že vše, co zde píši, je obecně platné a dá se tak uplatnit na fungování kohokoli.