VIDEO: Proč používat 3D software v kreslené tvorbě

Použití 3D softwaru vnímám jako trochu kontroverzní téma. Pro řadu tvůrců je to dostatečně nevydřená práce a tudíž pro ně nemá takovou váhu, pro jiné je to značné ulehčení práce tam, kde by se mučili příliš dlouho, i když by to ve výsledku nakreslili. Jsou to dva tábory a řada světoznámých profesionálů patří do obou z nich. Tak nebo tak, já jsem příznivcem výpomoci, kde to dává smysl a to především z důvodu úspory času, kterého nemáme my, co se tím živíme, nikdy hodně.

„Software je dobrý sluha, ale špatný pán!“

 

CO A PROČ MODELOVAT?

Jak jsem řekl, použití 3D softwaru, stejně jako využití nějakých fotografických referencí, což je zcela běžná a vlastně často základní věc, je především pomoc, která hodně urychluje tvorbu a dělá ji více uvěřitelnou. 3D je mnohem pohodlnější než zrcadlo nebo než fotoreference, které často nenajdete ve správném úhlu či jinak neodpovídají Vaší představě. Často rozlišuji komerční tvorbu, kde se nebojím toto využít hojněji a svou vlastní tvorbu, kde se snažím dát co nejvíc ze sebe.

Nejtypičtějším příkladem je tvorba nějakých zjednodušených objektů pro vytvoření architektury nebo scény, dále jsou to vozidla nebo anatomie lidí a zvířat v nějaké složité perspektivě. Hojně využíváme 3D architektury např. v projektu Nanits Chronicles, kde máme vytvořené 3D modely z concept artů. Jde o poměrně složitou sci-fi architekturu nebo techniku, která je obtížná na kreslení. Její použití v komiksu vypadá skvěle a hodně pomáhá k epičnosti a uvěřitelnosti vizuálu.

 

CHCI VYPRÁVĚT NE RÝSOVAT

Pokud si namodeluji složitý objekt, budovu nebo scénu, hodně mi to zrychlí práci oproti rýsování si perspektivní mřížky a následné zakreslování jednotlivých objektů do ní. Jsem kreslíř, ne architekt. Chci se zaměřovat na tvorbu příběhu (ať už buduji příběh v komiksu nebo na jedné straně v ilustraci) a ne trávit čas složitým a zdlouhavým rýsováním. Dále to samozřejmě umožňuje si nastavit pohled na scénu z různých úhlu. Tedy nejen vybrat si ten perfektní shot pro svou ilustraci nebo komiks, ale také použít stejné scény, z jiného pohledu na příštím komiksovém panelu, aniž by mě to stálo víc práce než natočení si kamery. Bonusem pa může být hra se zorným polem atd. Je to obrovská úspora času a především zpřesnění práce, což vede k větší uvěřitelnosti.

U anatomie je vhodné využít 3D software především u nějaké složité anatomické pózy, kterou ještě potřebuji dostat do hluboké perspektivy nebo zkratky. Příklad na videu je spíše ilustrativní a jednoduchý, ale určitě ukazuje potenciál, se kterým můžete pracovat. Ilustrátoři často ovládají kresbu anatomie lidí, ale u zvířat už netrénovali tolik času. K tomu je skvělé použít 3D software, který vám hodně pomůže. U těchto 3D referencí je super, že vidíte tu základní anatomii a nemusíte kreslit z fotek, které ne vždy dobře a čistě zachycují pohyb, který potřebujete, především díky oblečení.  A ve chvíli, kdy si chcete pomoct u zakázky s dinosaury nebo u tvorby nějakých dalších fantaskních tvorů, tak je to další zrychlení práce oproti učení se anatomie vyhynulých nebo neexistujících zvířat.

 

 

chair

Čistý export ze Sketchupu

10

Použití v komiksu Na Břehu Snů

2016-04-19 (7)

Z Daz3D exportuji PrintScreenem. Je to prostě rychlejší než renderování.

 

MŮJ 3D SOFTWARE

SKETCHUP (free od Googlu)

Tvorba geometrie, objektů a architektury. Snadné vytvoření si scény. Sketchup má také tzv. „Warehouse“, kde jsou tisíce různých 3D modelů od profíků i fanoušků. Vozidla, letadla, lodě, vesmírné lodě, reálné stavby, vymyšlené, konverze filmových staveb nebo vozidel (našel jsem tam třeba super interiér Star Trekovského můstku), různé objekty od kelímků po Golden Gate Bridge a mnoho dalšího. Všechno si můžete natočit do úhlů, které potřebujete.

DAZ3D nebo POSER

Každý software má trochu jiné ovládání, ale v zásadě funguje na principu vložení kostry muže, ženy, dítěte, zvířat nebo jiných tvorů, které je možné si koupit nebo stáhnout. Je také možné nastavovat různé hodnoty obezity, výšky, svalové masy, stáří apod. Po té můžete volně pohybovat v mezích anatomie dané kostry, použít nebo upravit si již předdefinované pózy a následně si natáčet pohledy pro finální shot.

Přestože software dovoluje i obléct postavy do různých druhů oblečení, snažím se brát tu to výpomoc pouze jako podporu pro stavbu anatomie. Exportovaný obrázek mi slouží jen jako referenční předloha pro vytvoření skici, na které dále stavím specifický lineart opatřený o komplexnější linky s oblečením, obličeji, účesy atd., což je vše nutné dotvořit zvlášť.

 

ZAČÁTEČNÍCI POZOR!

Práce s 3D programy vám může hodně usnadnit práci, ale určitě nedoporučuji nahrazovat vaší znalost anatomie a perspektivy těmito pomůckami! Bez znalosti a pravidelného tréninku nebudou ani kresby dle referencí vypadat dobře. Chce to mít v oku i v ruce zarytou znalost i dovednost kresby těchto oblastí, abyste dokázali přirozeně a uvěřitelně zakomponovat reference do svých prací. Také se můžete stát na 3D softwaru lehce závislí a nebudete schopni bez toho nakreslit ani čárku. Raději pravidelně trénujte kdykoli to jde. Mějte u sebe stále skicář a kreslete, kreslete, kreslete. Tvrdý trénink je to, co vás bude odlišovat od těch průměrných.

Freelance ilustrátoři, však nedoufejte, že super zvládání řemesla vám zajistí práci. Ano, je to základ pro to být kvalitní, ale budete kvalitní kreslíř. Pro to získat dobré zakázky a vybudovat si skvělou kariéru musíte být také kvalitní freelancer. Chce to  znát byznys – Sebepropagaci, komunikaci, vyjednávání, efektivitu práce atd.  To je pro vás klíčové z 50% jako řemeslo, abyste se dobře uživili. Netušíte ani kolik skvělých kreslířů, grafiků, animátorů a designérů jsou skvělí ve svém oboru, ale mizerní jako spolupracovníci, za kterými se pak logicky nikdo nevrací. Pokud se chcete dozvědět více o tom jak toto změnit, mrkněte na můj web a blog KREATIVNÍ MENTOR, kde o tom píšu.

 

ZÁVĚREM

Použití 3D softwaru je přistup, který někomu nemusí být vůbec sympatický. Je ale silně funkční a samozřejmě vyžaduje nějakou znalost ovládání těchto programů a trochu zkušeností. Oba programy, které používám jsou poměrně jednoduché, i když to chce znalost nástrojů i trénink. Ve chvíli kdy ovládáte alespoň tu základní rovinu, dokáže vám to usnadnit, zpřesnit a zrychlit práci a vy se můžete skutečně soustředit na tvorbu samotnou. Na druhou stranu samotný trénink a učení se novému, trénování ruky, oka i mozku kreslením nových věcí, jsou výzvy, které bychom měli všichni denně podstupovat, abychom se stále zdokonalovali, i když si občas 3Déčkem vypomůžeme.