WORKSHOP „Vyprávění Komiksem“

Před nedávnem za mnou přišel Adam Marčan, zakladatel skvělého portálu Naučmse.cz a mluvil o tom, že na portále nemají žádný kurz, který by se jakkoli zabýval komiksem a jestli bych pro ně nějaký nevytvořil. Řekl jsem si, že to je super příležitost trochu obohatit a rozšířit svůj úspěšný workshop „Vyprávění Komiksem“, který vedu již několik let.

Workshop v průběhu času neustále aktualizuji. Je pojatý silně vizuálně, takže je protkaný desítkami ukázek, které ilustrují principy a triky, které komiksové vyprávění používá. 4-hodinový kurz je nabitý praktickými tipy, které uplatnit nejen při kreslení komiksů.

VIDEOPOZVÁNKA

 

REGISTRACI a více informací naleznete přímo v profilu kurzu na portále Naučmese.cz

PRO KOHO TO JE?

  • AMATÉR co si rád kreslí
  • STUDENT výtvarné školy
  • PROFESIONÁLNÍ ILUSTRÁTOR či GRAFIK, který s kreslením komiksů začíná nebo svou znalost chce ještě prohloubit.
  • SCÉNÁRISTA, který chce pochopit principy vyprávění, kterými se kreslíř zabývá

Je jedno do jaké míry umíš kreslit. Komiks je mimo vyprávění sice kombinací znalosti anatomie, perspektivy, kompozice i barev, ale tento workshop je koncipovaný tak, aby si každý něco odnesl. Pokud tě zajímá jen teorie konstrukce komiksu a vyprávění obrazem (chceš například komiksy psát) a kreslit neumíš, s trochou invence to zvládneme i na stickmanech. Nicméně alespoň základní znalost kreslení lidí může být důležitým prvkem, na kterém stavět tvou účast na workshopu.

CO SE DOZVÍŠ?

Něco málo o tom co komiks je
Postup jak začít. Probereme jednotlivé fáze procesu tvorby komiksové strany.
Praktické tipy (druhy záběrů, kompozice, panelování)
Lettering (bubliny a texty)
Pohyb, čas a dynamika
Vyprávění barvou
Jak převést psaný scénář do kresby

CO SE NEDOZVÍŠ?

Jak se sestavuje psaný scénář nebo jak vystavět příběh jako takový. Nebudeme se primárně zabývat ani navrhováním postav, designováním prostředí nebo učením samotné kresby a kresebných technik.

JAK TO PROBÍHÁ?

Workshop je rozdělený do 3 částí:

  • Teorie + dílčí úkoly – Úvodní část je vizuální prezentace jednotlivých principů a triků uplatňovaných při tvorbě komiksu a je proložená dílčími kresebnými úkoly… jen tak na rozehřátí 😉
  • Kresba dle scénáře – Buď si na místě vyberete jeden ze dvou cvičných akčních scénářů (rozsah 2 strany), které mám připravené nebo můžeš přijít s vlastním nápadem a ten začít přetvářet na papír. Můžeme tak posunout tvůj vlastní nápad ze šuplíku. Během této nejdelší části budu neustále k dispozici k řešení výstavby tvého specifického příběhu
  • Zpětná vazba – Ti kdo chtějí můžou ukázat a porovnat své komiksy s ostatními a získat tak finální zpětnou vazbu na to jak uplatnili principy, o kterých se bude hodně mluvit.

Výstupem je nakreslený příběh ve kvalitně a promyšleně navržené skice, připravený pro dokončení (obtažení / dobarvení).

CO JE POTŘEBA SI PŘINÉST?

Na místě budou papíry, tužky a fixy. Nicméně pokud máš oblíbené kreslící potřeby, papíry nebo skicák, určitě si vše přines ať je pro tebe tvorba co nejpříjemnější. Dále s sebou vezmi nápad na komiks, v případě, že nějaký máš (není podmínkou). V neposlední řadě je dobré se vybavit otevřenou myslí a dobrou náladou 🙂