Workshopy mají smysl

Díky všem účastníkům za návštěvu workshopu ze série Komiksové workshopy v knihovně, s názvem „Dynamika a akce v komiksu“, který jsem vedl v půlce října. Hojná účast a několik zajímavých výstupů mě moc potěšila/ly/lo. Je super vidět, že odprezentovaná teorie v mém podání zjevně dává smysl a účastníci workshopu ji dokáží okamžitě použít do díla, na kterém se pracuje.

 

Jak to probíhá?

Většinu workshopů pojímám startem s nějakými základními informacemi o sobě, jak jsem s komiksem začínal, na jakých komiksových projektech jsem pracoval a pracuji. Následuje prezentace samotné teorie s veledůležitými praktickými ukázkami jiných autorů (mrkněte na extrakt ukázek níže), kteří teorii aplikují a následně předložím několik variant mnou navržených zkušebních komiksových scénářů. Dále nechám práci volnější průběh, chodím mezi lidmi a konzultuji s nimi jejich zpracovávání scénáře. Nakonec vyhodnotíme výsledky jejich práce, nevhodnou nebo naopak správnou aplikaci prezentované teorie do praxe.

 

Má to smysl?

Workshopy mají smysl. A nemusí se jednat o komiksové workshopy. Když jste začátečník, workshop by vám měl dát nahlédnout do tématu, které neznáte. Když jste pokročilý, workshop by vám měl přinést něco navíc a více či méně vás také nového naučit. Je ale nutné se dopředu správně informovat o náročnosti workshopu nebo o tom jaký je předpoklad úrovně znalostí nebo dovedností pro účastníky. Do mého workshopu vždy přijde někdo kdo neumí kreslit, ale chce se o tvorbě komiksu více dozvědět. Otázkou je, jak je vedoucí workshopu na podobné případy připraven. Já mám v záloze plán na „stickman“ kresbu (se kterou si do jisté míry poradí každý) a na tuhle úroveň i snadno aplikovatelný scénář. Pokud nechcete minout jeden z mých dalších workshopů ať už jste začátečník nebo pokročilý, určitě sledujte dál tento blog nebo mojí facebookovou fan stránku.

 

Moc mě těší vidět kreativní nápady lidí, kteří už s komiksem mají nějakou zkušenost, ale vlastně i těch, kteří ani moc kreslit neumí a poradí si s jen s výše zmíněnými stickmany 🙂 A jak se loučí místní komiksáci, mějte se fajn a „KOMIKSU ZDAR“!

 

 

workshop ukázkyworkshop2015

workshop